Latest News

آشنایی با ماشین‌های باری کوچک و سبک

به ماشین‌های بارکشی که کمتر از ۳ تن بار جابه‌جا می‌کنند ماشین باری کوچک گفته می‌شود. از این ماشین باری بیشتر برای حمل اثاثیه منزل، مصالح ساختمانی، مواد غذایی، تره‌بار، دامی و خرده بار به‌صورت درون‌شهری و برون‌شهری استفاده می‌شود. ظرفیت و کارایی هر کدام از ماشین باری‌های سبک متفاوت خواهد بود که در ادامه کارشناسان سامانه هوشمند ایران ترابر شما را با مشخصات هر یک آشنا خواهند کرد.

وانت

 • وانت یکی از کوچک ترین اعضای ماشین های باربری است که می تواند پیکان وانت، پراید وانت، مزدا و یا آریسان وانت، کاپرا وانت، پادرا وانت و غیره باشد. این خودروباری سبک بیشتر برای حمل بارهای درون شهری مورد استفاده قرار می گیرند و برای بارهایی مناسب هستند که نیازی به حساسیت و ظرافت در حمل بار ندارند. معمولا پراید وانت ها می توانند تا 700 کیلو و مزدا وانت ها می توانند تا 1 تن بار را حمل کنند.
 • پیکان‌وانت

 

خودرو باری سبک

 

پیکان‌وانت یا باردو یکی از قدیمی‌ترین وانت‌های پر کاربرد است که عرض آن 140 سانتی‌متر، طول آن 160 سانتی‌متر و ارتفاع آن نیز 170 سانتی‌متر است و می‌تواند تا 600 کیلوگرم بار را جابه‌جا کند. وانت پیکان‌ها خود انواع مختلفی چون وانت پیکان روباز، مسقف و مبلی دارند که هر یک کارایی خاص خود را دارد؛ بنابراین این خودرو حمل بار گزینه مناسبی برای حمل بارهای سبک درون‌شهری است.

 • پراید وانت

پراید وانت نیز با 130 سانتی متر عرض، 150 سانتی متر طول و 140 متر ارتفاع می تواند تا حداکثر 550 کیلوگرم بار را جا به جا کند. از این رو این خودرو حمل بار برای جا به جایی بار های سبک درون شهری است و حمل بار های نیمه سنگین با این خودرو حمل بار توضیه نمی شود.

 • آریسان

آریسان یک وانت تک‌کابین است که 150 سانتی‌متر عرض، 170 سانتی‌متر طول و 160 سانتی‌متر ارتفاع دارد و با آن می‌توان حداکثر تا 700 کیلوگرم بار را جابه‌جا کرد. با این اوصاف ازآنجایی‌که این نوع وانت قادر به حمل بارهایی به‌مراتب سنگین‌تر از پراید وانت و پیکان‌وانت است با این خودرو حمل بار می‌توان بارهای سبک تا متوسط را جابه‌جا کرد.

 • وانت مزدا 

وانت مزدا ساخت ژاپن است و یکی دیگر از وانت‌های پر کاربرد در حمل بار است که 140 سانتی متر عرض، 160 سانتی متر طول و 180 سانتی متر ارتفاع دارد. این خودرو حمل بار در دو مدل تک کابین و دو کابین در باربری ها به چشم می خورد و می تواند حداکثر تا 1 تن بار را با این خودرو حمل بار جا به جا کرد.

نیسان

یکی از رایج‌ترین و پرمصرف‌ترین نوع خودرو های باری، نیسان است. نیسان می‌تواند بسته به‌نوعی که دارد دو الی سه تن بار را حمل کند. به همین جهت برای اثاث منزل، مصالح ساختمانی، معدنی و غیره گزینه مناسبی به شما می‌رود. این خودرو محدودیت و ممنوعیتی ندارد و هم برای استفاده شهری و هم برای استفاده‌های برون‌شهری گزینه مناسبی است. هزینه باربری با نیسان بیشتر از حمل بار با وانت است، اما میزان باری که در نیسان جای‌گذاری می‌شود بسیار بیشتر از وانت است.

کامیونت 3 تن

یکی از انواع دیگر خودرو باری سبک، کامیونت‌ها هستند که از نظر ابعاد کوچک‌تر از کامیون است. باتوجه‌به اتاق حمل باری که این خودرو دارد و همچنین ضربه‌گیر و کمک‌فنرهای بسیار خوب و قوی ای که دارند، می‌توان برای حمل بارهای نیمه‌سنگین تا حداکثر 3 تن از آن استفاده کرد. این خودروها را هم به صورت درون شهری و هم برون شهری برای حمل اثاث منزل، حمل مواد غذایی و غیره می توان مورد استفاده قرار داد.

دلایل انتخاب ماشین مناسب برای بارهای سبک

برای اینکه بدانیم چه ماشین مناسب جابه‌جایی بار ماست، باید عوامل زیر را در نظر بگیریم تا ماشین متناسب با بار خود را انتخاب کنیم و روند انتقال بار را به شکل ایمن و بی‌خطر انجام دهیم.

حجم بار

هر ماشین حمل باری، از نظر ابعاد ظرفیت محدودی در انتقال بار دارد. اگر حجم بار شما زیاد است فارغ از وزن و نوع آن، باید ماشینی که بتواند بار شما را به شکل کامل در قسمت بار خود بچیند، انتخاب کنید تا امنیت بارتان تأمین شود.

وزن بار

وزن بار مهم‌ترین معیار در انتخاب بار است. ممکن است بار شما تنها یک دستگاه کوچک باشد و شما فکر کنید هر ماشین حمل باری می‌تواند آن را جابجا کند؛ در صورتی که وزن زیاد بار، به ماشین و جاده فشار می‌آورد و شما باید ماشین مناسب وزن بار خود انتخاب کنید و تعداد و کوچک بودن آن، نباید دلیل انتخاب ماشین غیراستاندارد باشد.

نوع بار

اگر بار شما گران‌قیمت است و در صورت آسیب امکان جایگزینی آن را ندارید و یا تعویض آن زمان‌بر بوده و زندگی یا شغل شما را مختل می‌کند، ریسک نکرده و ماشین ایمن انتخاب کنید تا بار خود را از هر گونه آسیب احتمالی حفظ کنید.

فاصله مبدأ و مقصد

مسافت نقش مهمی در جابه‌جایی بار دارد؛ چرا که ریسک انتقال را بالا می‌برد و در طول مسیر اتفاقات ناگزیر وجود خواهند داشت. به همین جهت، مسافت را مدنظر قرار دهید و از ماشینی استفاده کنید که بتواند به‌خوبی از بار شما محافظت کند.

نوع مسیر

اگر مبدأ یا مقصد بار شما، مسیر صعب‌العبور، جاده کوهستانی و غیره است، انتخاب نوع ماشین مناسب برابر است با امنیت جانی و مالی. با حمل بار توسط ماشین مناسب، خطرات جاده کمتر شده و آسیب جدی به بار شما وارد نمی‌شود.

شرایط آب‌وهوایی

زمانی که فصل باران و برف آغاز می‌شود، انتخاب ماشین سقف‌دار برای حمل بار، یک انتخاب بدیهی است؛ چرا که اگر بار شما نسبت به نفوذ آب حساس باشد، باید به‌خوبی از آن در برابر باران محافظت کنید.

همچنین تردد در جاده‌های برفی برای ماشین‌های باربری سخت بوده و اگر ماشین مناسب برای بار خود در نظر نگیرید، ممکن است بار شما در راه بماند و روند انتقال چند روز طول بکشد.

بودجه

قیمت حمل بار باتوجه‌به نوع ماشین متفاوت است و هر ماشین به نسبت امکاناتی که دارد، هزینه متفاوتی برای جابه‌جایی بار مطرح می‌کند. این تصمیم شماست که روی امنیت بار خود ریسک کنید و قیمت ارزان ماشین غیر مناسب را انتخاب کنید؛ اما اگر بار باارزشی دارید، هزینه‌کردن برای جابه‌جایی آن، معقول و منطقی است.

تجهیزات ماشین

اگر بار شما به‌گونه‌ای است که نیاز به تجهیزات خاصی برای چیدن در ماشین حمل بار دارد، سهل‌انگاری نکنید و از مجهز بودن ماشین موردنظرتان اطمینان حاصل کنید.

توصیه‌های مهم نگهداری ماشین‌‌های باری سبک

 1. چک‌کردن روغن‌ترمز
 2. بررسی و تعویض به‌موقع روغن گیربکس
 3. بررسی تسمه تایم و تعویض در صورت پارگی
 4. چک‌کردن تایرهای ماشین و فشار باد آن‌ها
 5. توجه ویژه به باطری خودرو
 6. بررسی چراغ‌های ترمز و راهنما
 7. تعویض وایر شمع ماشین هر ۲۰۰۰ کیلومتر
 8. استفاده از روغن‌ترمز مرغوب
 9. بررسی لنت ترمز در فصول گرم سال
 10. پولیش بدنه ماشین حداقل سالی یکبار
 11. تعویض فیلتر هوا

استهلاک ماشین‌های باری کوچک به چه عواملی بستگی دارد؟

1.    سوخت مصرف شد

2.    مسافت طی شده

3.   مدل خودرو

4.    سال ساخت

5.    رنگ ماشین

6.    وضعیت ماشین باربری

7.    درصد ایمن بودن خودرو

 8.   قطعات استفاده شده

اصول صحیح باربری خودروهای باری سبک

 1. بار حمل شده متناسب با ظرفیت وانت باشد
 2. چیدمان صحیح و اصولی هنگام بارگیری رعایت شود
 3. استفاده از ابزارهای مهار بار در زمان بارگیری
 4. معاینه فنی دوره‌ای خودرو
 5. تعمیر خودرو در مراکز و نمایندگی‌های مجاز
 6. تعویض روغن‌موتور خودرو در صورت تغییر رنگ‌روغن
 7. به‌همراه‌داشتن تجهیزات پنچرگیری
 8. همراه‌داشتن لاستیک زاپاس 
 9. استفاده از زنجیرچرخ در فصل زمستان
 10. استفاده از علائم هشداردهنده در صورت نیاز 

و در آخر

ماشین‌های باربری به‌عنوان راهی کارآمد و مؤثر برای حمل‌ونقل بارها در سطوح مختلف استفاده می‌شوند. با درنظرگرفتن مسائلی مانند مسیریابی، بارگیری و تخلیه، امنیت بار، رعایت قوانین و انتخاب نوع صحیح ماشین باربری، می‌توان عملیات حمل و نقل بارها را بهبود بخشید و به‌صورت کارآمد بارها را از یک مکان به مقصد موردنظر منتقل کرد؛ بنابراین در این مقاله کارشناسان سامانه هوشمند ایران ترابر  به برسی ماشین‌های سبک‌باری تا وزن 3 تن پرداخته‌اند امید هست این مطالب مفید و کاربردی باشد.

افزودن نظر

نظرات