Latest News

باربری درون‌شهری و باربری برون‌شهری

به جابه‌جاکردن و حمل‌ونقل وسایل از نقطه‌ای به نقطه دیگر باربری می‌گویند، باربری به‌طورکلی به دودسته باربری درون‌شهری و باربری برون‌شهری تقسیم می‌شود که در این بررسی سامانه اعلام بار هوشمند ایران ترابر به این موضوع پرداخته است.

تعریف باربری

جابه جا کردن و حمل و نقل وسایل از نقطه ای به نقطه دیگر، یا به هرگونه اقدامات برای جا به جایی کالا و اجناس از یک نقطه به نقطه دیگر را در راستای تغییر جغرافیایی، باربری(Transpot )  یا حمل و نقل می‌گویند. امروزه از واژه باربری برای انتقال اسباب و اثاثیه منزل، بسته، کالا و هرگونه لوازم قابل انتقال استفاده می‌شود. به شرکتی‌هایی که خدمات باربری را ارائه می‌دهند، شرکت باربری نام دارند.

انواع باربری

اولین و متداول‌ترین نوع حمل‌ونقل باربری درون‌شهری است که خدمات جابه‌جایی وسایل و اسباب‌کشی در سطح شهری را ارائه می‌دهند. باربری شهرستان که بر اساس استان‌ها و شهرستان‌های ایران حمل‌ونقل اثاثیه منزل و وسایل اداری صورت می‌گیرد. باربری برون‌شهری، مانند درون‌شهری محدودیت‌ها خاصی در قسمت حجم بارهای قابل‌حمل دارند.

تعریف باربری درون‌شهری

باربری درون‌شهری به حمل کالاها در مسافتی کوتاه و داخلی شهر یا محدوده خاص گفته می‌شود. طبیعی است که هزینه این نوع باربری نسبت به برون‌شهری بسیار کمتر باشد. در واقع حمل‌ونقل به سه دسته هوایی، زمینی و دریایی تقسیم می‌شود. یکی از روش‌های زمینی که بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد حمل‌ونقل بین‌شهری است. در این روش از وسایل نقلیه سنگین یا نیمه‌سنگین استفاده شده که بسته به شهر محل اقامت ممکن است در ساعات خاصی مجاز به سفر باشند.

عوامل مؤثر بر تعرفه باربری درون‌شهری

مقدار بار

بسته به میزان بار شما، قطعاً جابه‌جایی سخت‌تر یا آسان‌تر خواهد شد؛ بنابراین میزان جابه‌جایی نیز متفاوت خواهد بود.

فاصله

درست است که بار در داخل شهر حمل می‌شود، اما این هزینه بسته به فاصله و مسافت متفاوت خواهد بود.

نوع وسيله حمل

در این کار از وسايل نقليه سنگین و نیمه‌سنگین استفاده می‌شود که باتوجه‌به میزان بار و حساسیت آن‌ها نوع وسيله متفاوت و قیمت متفاوت خواهد بود.

حساسيت كالا

حمل برخی از وسایل و بارهاي حساس و شكننده نياز به هزینه‌های بيشتري دارد.

ساعت کاری باربري

به‌طورکلی، هر شرکت ساعت کاری مشخصی را برای حمل‌ونقل در نظر گرفته است که غالباً بر اساس سه ساعت انجام می‌شود و با زمان بیشتر، هزینه افزایش می‌یابد.

خدمات جانبی بار

علاوه بر موارد فوق، سایر خدمات جدا بر هزینه‌ها هم تأثیر می‌گذارد.

تعریف باربری بین‌شهری

باربری بین شهری که به آن باربری برون شهری، باربری بین استانی، حمل بار بین شهری، حمل و نقل کالای برون شهری هم گفته می‌شود به جابجایی بار و اثاثیه و کالا بین دو شهر گفته می‌شود. باربری بین شهری معمولاً روی جاده صورت می‌گیرد به همین خاطر به آن حمل و نقل جاده ای کالا هم گفته می‌شود.

البته بیشتر کسانی که از این باربری استفاده می‌کنند، افراد بازاری، کاسبان مشاغل آزاد و کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی هستند که محصولاتی  را برای در یک منطقه یا ناحیه تولید کرده و می‌خواهند به نقطه‌ای دیگر بفرستند.

عوامل مؤثر بر قیمت باربری

اما به‌طورکلی می‌توان گفت که عواملی هستند که بر قیمت باربری تأثیر گذارند. از عوامل مؤثر مسافت است. هر قدر مسافت طی شده بیشتر باشد، هزینه آن هم بالاتر می‌رود.

علت دیگر وضعیت جوی است که باعث کمبود خودروهای باربری و افزایش هزینه می‌شود

مهم‌ترین عاملی که در قیمت باربری برون‌شهری تأثیرگذار است نوع وسیله حمل بار است. ابعاد کامیون‌ها باتوجه‌به توان کامیون، نوع و وزن کالای موردنظر تعیین می‌شود. هر قدر که از وسیله بزرگ‌تری برای حمل بار استفاده شود به همان مقدار به هزینه‌ باربری اضافه خواهد شد.

وزن کالایی که کامیون حمل می‌کند ارتباط مستقیم با قیمت باربری کالا دارد. به‌عبارت‌دیگر هر چه وزن کالا کمتر باشد قیمت هم پایین‌تر می‌آید.

قیمت سوخت کامیون یا وانت‌بار هم نیز از جمله عواملی است که بر روی قیمت باربری مؤثر است. باتوجه‌به فاصله، مقدار سوخت مصرفی کامیون افزایش می‌یابد. موارد مؤثر دیگری هم وجود دارد که در مقاله قیمت حمل بار به‌تفصیل به بررسی آن پرداخته شده.

انواع باربری بین‌شهری

باربری و حمل بار بین‌شهری از نظر وسیله نقلیه مورداستفاده به دو گروه حمل بار سبک بین‌شهری و حمل بار بین‌شهری سنگین می‌شود. در باربری بین‌شهری سبک از وانت و نیسان استفاده می‌شود و در باربری بین‌شهری از انواع کامیون مثل خاور، ایسوزو، کامیون تک و جفت و تریلی بهره گرفته می‌شود.

 

فرق باربری بین‌شهری و شهری

فرق باربری شهری که به آن باربری درون شهری هم گفته می‌شود با باربری بین‌شهری در این است که اولاً باربری بین‌شهری به‌دقت و حساسیت بیشتری نیاز دارد. چون راننده در جاده رانندگی می‌کند حتماً به تخصص بیشتر و بیمه بار نیاز هست و خودروی باربری باید دارای تجهیزات و سلامت کافی باشد. برعکس باربری شهری که نیاز به خودروی باکیفیت و رانندگی حرفه‌ای نیست.

 سخن پایانی:

در این بررسی کارشناسان سامانه اعلام بار هوشمند ایران ترابر  به  بررسی باربری درون‌شهری و برون‌شهری پرداخته‌اند که انتخاب باربری اولین قدم برای ارسال بار یک صاحب بار  است که به صاحب بار این اطمینان را می‌دهد که بار یا محصول شما تضمین شده به مقصد تحویل داده می‌شود. این نکته از مهم‌ترین ویژگی‌های یک شرکت حمل‌ونقل مطمئن باربری است.

افزودن نظر

نظرات