Latest News

اعلام-بار-آنلاین-چیست؟

اپلیکیشن‌های اعلام بار آنلاین که امروزه موردتوجه بسیاری از شرکت‌های باربری قرار گرفته‌اند، خدمات فوق‌العاده عالی را در اختیار این شرکت‌ها و رانندگان قرار می‌دهند. این برنامه مشکل بیشتر شرکت‌های باربری را از پایه برطرف نموده است. در سال‌های گذشته بیشتر شرکت‌های باربری به دلیل نیافتن راننده برای حمل بارهای خود، با مشکلات زیادی مواجه بودند. اما پس از رونق استفاده از اپلیکیشن‌های اعلام بار، بسیاری از مشکلات آنها برطرف شده است. سامانه حمل‌ونقل هوشمند ایران ترابر یکی از اپلیکیشن‌های اعلام بار آنلاین کشور است که دارای 2 اپلیکیشن صاحب بار و رانندگان است. صاحبان بار می‌توانند رایگان و به‌صورت شبانه‌روزی اعلام بار کنند و رانندگان احراز هویت شده هر ناوگانی می‌توانند بار متناسب با ناوگان خود را در این برنامه انتخاب کنند.

سامانه اعلام بار آنلاین چیست و چه کاربردی دارد؟

بعد از طراحی و به‌کارگیری سامانه‌های اعلام بار بسیاری از مشکلات رانندگان و صاحبان کالا در پایانه‌های ترابری حل شد، استفاده از تکنولوژی‌های روز آی‌تی از جمله طراحی سایت، اپلیکیشن، شبکه‌های اجتماعی و... راه‌های حضور سامانه‌های بار اجماعی را در میان قشر راننده و صاحبان بار به‌خوبی باز کرد.  سامانه‌های اعلام بار با شکل‌های مختلف اما کاربردهای یکسان در خدمت شبکه حمل‌ونقل کشوری قرار گرفتند و باعث رشد و توسعه این صنعت به کمک فناوری آی‌تی شده و مشکل ازدحام، یافتن بار، قیمت‌های مناسب، صرفه‌جویی هزینه‌ها و زمان برای صاحبان بار و رانندگان را به‌خوبی مرتفع ساختند. در حال حاضر سامانه_ی اعلام بار ایران ترابر از آن جمله هست.

منظور از اعلام بار چیست و به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

اولین مرحله از حمل‌ونقل هر نوع بار در مسیرهای مختلف هوایی، جاده‌ای و دریایی و به‌ویژه حمل‌ونقل زمینی و جاده‌ای، مرحله اعلام بار است، صاحبان بار هر زمان که قصد جابه‌جایی باری را داشته باشند در اولین مرحله آن را به یک شرکت حمل‌ونقل اعلام می‌کنند، در اعلام بار اطلاعاتی از جمله نوع بار، مبدأ، مقصد، حجم و وزن، زمان بارگیری و تحویل و کلیه اطلاعات مربوط به بار اعلام می‌شود و این مرحله از کار حمل‌ونقل اعلام بار نام دارد.  اعلام بار را می‌توان به صورت‌های مختلفی انجام داد، این روش‌ها در دهه اخیر از حالت سنتی به روش‌های به‌روز و مبتنی بر تکنولوژی تغییر هویت داده است، معتبرترین نوع اعلام بار درگذشته، اعلام آن به پایانه‌های ترابری به شمار می‌رفت، در پایانه‌ها، سالن‌های مخصوص اعلام بار وجود دارند که عموماً بر اساس شهر تقسیم‌بندی‌شده و رانندگان با مراجعه به آن‌ها بار موردنظر خود را انتخاب می‌کنند.  با ورود تکنولوژی‌های برتر مثل اینترنت به این حوزه روش‌های متفاوتی برای اعلام در نظر گرفته شد و بنابراین در حال حاضر روش‌های بیشتری برای اعلام بار وجود دارد که از کانال‌های تلگرامی، سایت‌ها و اپلیکیشن‌های اعلام بار تشکیل می‌شود. استفاده از بستر اینترنت در سامانه‌های حمل بار باعث شده است که در وقت و هزینه صاحبان کالا و رانندگان صرفه‌جویی شده و از طرفی امکان استفاده از سامانه در هر ساعت از شبانه‌روز برای ثبت و اعلام بار و همچنین پذیرش آن از سوی رانندگان وجود دارد.  نکته مهم بعدی این است که در سامانه‌های اعلام بار، فرایند اعلام بار، پیداکردن بار و راننده و تحویل بار در مقصد به‌راحتی انجام می‌شود. کاربران این سامانه‌ها به دودسته تقسیم می‌شوند که صاحبان بار و رانندگان را تشکیل می‌دهد. در سامانه‌های حمل بار برای هر دو طرف معامله حمل بار، امکاناتی برای دسترسی راحت در نظر گرفته شده است.

کاربرد سامانه حمل بار

صاحبان کالا می‌توانند با استفاده از سامانه‌های هوشمند حمل بار مثل اپلیکیشن‌های حمل‌ونقل در شهرها و استان‌های تحت پوشش اعلام بار خود را انجام دهند، این اعلام شامل نوع بار، نوع بسته‌بندی، مبدأ، مقصد، خودروی مناسب حمل بار، قیمت پیشنهادی و سایر مسائل جانبی می‌شود. از طرفی رانندگان نیز با در اختیار داشتن این سامانه‌ها می‌توانند بدون نیاز به مراجعه به پایانه‌ها از طریق سامانه اعلام بارهای سراسر کشور را مشاهده کنند و مورد مناسب برای خود را پذیرش کنند؛ بنابراین سامانه هوشمند حمل بار می‌تواند پل ارتباطی میان صاحبان بار و رانندگان باشد، گفتنی است که سامانه‌های اعلام بار همچنان درحال‌توسعه و بهینه‌سازی هستند. در بسیاری از سامانه‌ها امکاناتی مثل قیمت دهی هوشمند طراحی شده است که با ورود اطلاعاتی مثل شهر مبدأ، شهر مقصد، مقدار بار و مسیر قیمت حمل‌ونقل به‌صورت خودکار محاسبه و اعلام می‌شود.

مزایا و معایب استفاده از سامانه اعلام بار آنلاین

استفاده از سامانه‌های هوشمند اعلام بار به هر شکلی که باشد (سایت، شبکه اجتماعی و اپلیکیشن) معایب و مزایای خود را دارا است، در این بخش به معرفی این موارد خواهیم پرداخت.

تعامل بی‌واسطه

ازآنجایی‌که در این سامانه‌ها صاحبان بار به‌صورت مستقیم و بدون واسطه بار خود را اعلام می‌کنند رانندگان در تعامل مستقیم با صاحب بار قرار می‌گیرد، رانندگان این امکان را دارند که با توجه اطلاعات اعلام شده، بار موردنظر را انتخاب کرده و حتی برای مسیر برگشت هم باری را پیدا کنند، در واقع در این نوع از اعلام بار پای هیچ واسطه‌ای در میان نیست و به همین جهت هزینه‌های حمل بار برای صاحب بار و راننده سود بیشتری از نظر مالی به همراه دارد.

اطلاع لحظه‌ای از وضعیت حمل بار

در سامانه‌های اعلام بار بعدازاین که اطلاعات بار ثبت شد تمامی مراحل حمل بار تا مقصد لحظه‌به‌لحظه ثبت و گزارش می‌شود؛ بنابراین دلیلی برای نگرانی صاحبان بار وجود ندارد و امکان بررسی لحظه‌به‌لحظه وضعیت بار برای آن‌ها وجود دارد.

بهبود سیستم عرضه و تقاضا

باید بگوییم که سامانه اعلام بار فرصتی فراهم کرده است که صاحب بار و رانندگان فعال در آن به تمام امکانات لازم در این عرصه دسترسی داشته باشند، در واقع یک سامانه یکپارچه برای اعلام عرضه و تقاضا کار حمل‌ونقل را برای هر دو طرف ساده کرده است.

امکان مقایسه قیمت و شرایط

در سامانه‌های آنلاین اعلام بار امکان مقایسه و شرایط بارهای مختلف برای راننده وجود دارد، بنابراین راننده این امکان را دارد که بهترین شرایط حمل را با بیشترین دستمزد در نظر بگیرد، از طرفی به‌عنوان صاحب بار می‌توانید به دنبال ایجاد یک رقابت در عرصه قبول سفارش از سوی رانندگان باشید.

دسترسی و کاربری ساده سامانه

برای این که به‌عنوان راننده یا صاحب بار از سامانه استفاده کنید فقط کافی است که ثبت‌نام کنید، اغلب سامانه‌ها برای تأیید کاربری نیاز به تلفن همراه و مشخصات فردی دارند، بنابراین در کمترین زمان ممکن می‌توانید به همه امکانات دسترسی داشته باشید.

آشنایی با انواع بار

بارها انواع مختلفی دارند که شرایط حمل‌ونقل آن‌ها متفاوت است، برای این که کار راحت‌تری در سامانه هوشمند اعلام بار داشته باشید باید انواع بار را بشناسید که به شرح زیر خواهد بود. - بار معمولی: این بارها در واقع دارای اندازه، شکل و حجم متفاوتی هستند؛ اما جابه‌جایی آن‌ها در شبکه جاده‌ای کشور به‌صورت معمولی صورت می‌گیرد، این بارها از نظر شکل دارای طبقه‌بندی متفاوتی هستند که شامل موارد زیر است:

 • ﺑﺎرﻫﺎی اﺳﺘﻮاﻧﻪای: که ﺧﻮد ﺑﻪ ﭼﻬﺎر زﻳﺮﮔﺮوه ﺗﻘﺴﻴﻢ می‌شوند:
 • رل‌ها، قرقره‌ها، ﻛﻼفها، و ﺑﺸﻜﻪﻫﺎ
 • ﻟﻮﻟﻪهای ﺑﺎ ﻗﻄﺮ زﻳﺎد، چوب‌ها، میله‌گردها، ﻣﻴﻠﻪﻫﺎ، و شمش‌ها
 • ﻟﻮﻟﻪﻫﺎی ﺑﺘنی
 • ﻟﻮﻟﻪ ﺑﺘنی ﻓﻠﻨچی، لوله‌هایی هستند ﻛﻪ ﻗﻄﺮ اﺑﺘﺪای آن، ﺑﻴﺶ از ﻗﻄﺮ اﻧﺘﻬﺎی ﻟﻮﻟﻪ اﺳﺖ.
 • بارهای مسطح: مثل ورق‌ها
 • بارهای عدلی: شامل کیسه یا گونی که خصوصیت اصلی آن‌ها تراکم کم، حجم زیاد و ابعاد وسیع است.
 • بارهای بسته‌بندی یا اصطلاحاً پک شده: که به بارهایی گفته می‌شود که دارای کارتن یا بسته‌بندی کاغذی هستند که از ﭼﻨﺪﻳﻦ ﻻﻳﻪ ﺑﺎر ﻣﺸﺎﺑﻪ، ﻳﺎ ﻣﺘﻔﺎوت، ﺗﺸﻜﻴﻞ ﮔﺮدﻳﺪه، و ﺟﻬﺖ ﺣﻤﻞ، ﺑﺮ روی ﭘﺎﻟﺖ ﻗﺮار می‌گیرند. پالت که یک صفحه مشبک و پایدار است و از الوارهای چوبی ساخته می‌شود استفاده از پالت‌ها سبب می‌شود که تکان‌های سخت در زمان بارگیر، حرکت و تخلیه به بار آسیب وارد نکند، معمولاً بارگیری و تخلیه پالت‌ها به‌وسیله لیفتراک انجام می‌گیرد.
 • ﺑﺎﻧﺪل: که ﻋﺒﺎرت است از ﻣﺼﻨﻮﻋﺎت ﻓﻠﺰی، ﻟﻮﻟﻪﻫﺎی ﺑﺎ قطرکم، ﺻﻔﺤﺎت آﻫنی، ﺗﻴﺮآﻫﻦ، اﺗﺼﺎﻻت و ﻣﺤﻤﻮﻟﻪﻫﺎی ﻣﺸﺎﺑﻪ ﭼﻮبی، ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ مفتول‌های ﺳﺨﺖ، ﺑﺎ ﻗﻄﺮ دست‌کم پنج ﻣﻴلی متر، دﺳﺘﻪﺑﻨﺪی می‌شوند، وزن ناخالص این بارها از 2 تن تجاوز نمی کند.
 • ﺑﺎرﻫﺎی ﺣﺠﻴم: اﻳﻦ ﺑﺎرﻫﺎ، ﺷﺎﻣﻞ اﻧﻮاع ﻛﺎﻧﺘﻴﻨﺮ، ﺗﺎﻧﻜﺮﻫﺎ، وﺳﺎﻳﻞ ﻧﻘﻠﻴﻪ، ماشین آﻻت راه‌سازی، ﻣﺎﺷﻴﻦآﻻت ﻛﺸﺎورزی، توربین‌های ﺑﺮق، ﺗﺮاﻧﺴﻔﻮرﻣﺎﺗﻮرﻫﺎ، سنگ‌هایی ﺑﺰرگ می‌شود.
 • بار ﻣﺤﺎط: که در واقع ﺑﺎری اﺳﺖ ﻛﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺳﺎﺧﺘﺎر ﺑﺎرﮔﻴﺮ وﺳﻴﻠﻪ ﻧﻘﻠﻴﻪ، اﻋﻢ از دیواره‌ها، ﺑﺎرﺑﻨﺪﻫﺎ، درﻫﺎ، و ﺑﺎرﻫﺎی دﻳﮕﺮ، اﺣﺎﻃﻪ شده است، و ﺷﺎﻣﻞ ﺑﺎرﻫﺎی ﻓﻠﻪای، ﺟﻌﺒﻪﻫﺎ، کارتن‌ها، صندوق‌ها، ﺑﺎرﻫﺎی ﻣﺘﺤﺮک و... می‌شود.
 • ﺑﺎر ﻣﺘﺤﺮک: باری است که احتمال جابه‌جایی آن در زمان حمل‌ونقل جاده‌ای و در حرکت وجود دارد، مثل دام و طیور یا مایعات مختلف.
 • بار فله‌ای: بارهایی از جمله ﻣﺤﺼﻮﻻت ﻛﺸﺎورزی، ﻣﻌﺪنی، و ﺻﻨﻌتی و... ﻛﻪ ﻧﻴﺎزﻣﻨﺪ ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪی ﺧﺎص ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ.
 • بارهای متقارن: که دارای توزیع وزن یکسان در زمان حمل‌ونقل هستند.
 • بار نامتقارن: به باری گفته می‌شود که ﻧﺴﺒﺖ ﺑﺰرگ ترﻳﻦ بعد آن، ﺑﻪ ﻛﻮﭼک ترﻳﻦ بعد آن، ﺑﻴش تر از 1.4 ﺑﻮده، ﻳﺎ ﺗﻮزﻳﻊ وزن آن، ﻳﻜﻨﻮاﺧﺖ ﻧﺒﺎﺷﺪ.

سامانه اعلام بار آنلاین ایران ترابر

ایران ترابر یک سامانه آنلاین حمل‌ونقل است که به صاحبان بار این امکان را می‌دهد تا بارهای خود را به صورت رایگان در اختیار نزدیک به صدهزار راننده مجرب و احراز هویت شده قرار دهند.

اگر صاحب بار هستید، با کمک اپلیکیشن صاحب بار ایران ترابر با پشتیبانی 24 ساعته، امکان ثبت بار با ناوگان و شهر موردنظر و همچنین پیداشدن راننده‌ای احراز هویت شده برای گرفتن بار شما وجود دارد و در هر ساعت از شبانه‌روز که مایل باشید می‌توانید وضعیت بار خود را چک کنید و از آن گزارش لحظه‌به‌لحظه بگیرید.

اگر راننده هستید می‌توانید با کمک اپلیکیشن اعلام بار رانندگان ایران ترابر، باری را که دوست دارید و متناسب با شرایط شما است را انتخاب کنید. همچنین نیز می‌توانید برای مسیر برگشت بار مناسب خود را انتخاب کنید.

سامانه حمل‌ونقل اعلام بار آنلاین ایران ترابر، یک سامانه سودمند برای تسهیل فرایند حمل‌ونقل بار است. هم  صاحبان بار و رانندگان با کمک اعلام بار آنلاین ایران ترابر  تجربه خوبی از باربری خواهند داشت. و از مزایای تکنولوژی برای سرعت‌بخشیدن به حمل بار بهره مند می‌شوند.

سخن پایانی:

این روزها اینترنت و پیشرفت فناوری به اقتصاد و زندگی روزمره مردم سهولت و بهبود می‌بخشد. با استفاده از سامانه اعلام بار آنلاین ایران ترابر، می‌توان مسائل امنیتی مرتبط با حمل‌ونقل بار را بهبود بخشید و از رانندگان و بارها مراقبت بهتری را انجام داد. در واقع این تجربه می‌تواند به‌عنوان یک ابزار کلیدی در تحولات مثبت عرصه حمل‌ونقل و اقتصاد کشور عمل کند. در حال حاضر اپلیکیشن‌های اعلام بار آنلاین صاحب بار و رانندگان ایران ترابر در این صنعت به‌خوبی توانسته با صاحبان بار و رانندگان ارتباط برقرار کند.

افزودن نظر

نظرات