Latest News

خرده بار چیست

کلمه خرده بار برای کسانی که به طور مکرر از حمل‌ونقل و شرکت‌های باربری برای ارسال بار استفاده می‌کنند بسیار آشناست؛ بنابراین شاید برای عموم آنها که گاهی اوقات بسته‌های کوچکی برای ارسال دارند کمی ناآشنا باشد. اما در این مقاله سامانه هوشمند اعلام بار ایران ترابر به آشنایی بیشتر صاحبان بار، شرکت‌های حمل‌ونقل و رانندگان خود نسبت به این واژه پرداخته اند. در واقع به کالاهایی که برای ارسال حجمی کمتر از یک وانت را اشغال می‌کنند خرده بار می‌گویند.

تعریف خرده بار

برای ارسال خرده بار از الفاظ “پشت باری” ، ”کنار باری” و “روباری” نیز استفاده می‌شود. اگر کالای شما ابعاد کمی دارد و مایل به پرداخت هزینه کامل یک کامیون یا وانت نباشید، ارسال خرده بار گزینه مناسبی برای شماست. در این حالت ارسال بار شما از نظر اقتصادی به‌صرفه است و کالای شما همراه با کالاهای سایر مشتری‌ها به مقصد می‌رسد. لازم است برای سفارش خرده بار مدتی قبل از ارسال با شرکت باربری تماس بگیرید و خودرو مناسب حمل بارتان را رزرو کنید.

مزیت خرده بار

برای درک صحیح مفهوم خرده بار تصور کنید شما می‌خواهید یک محموله باری شامل چند بسته را به شهر دیگری ارسال کنید، بار شما کمتر از آن است که بتواند یک کامیون یا خاور و یا حتی وانت را پر کند برای همین اصلاً به‌صرفه نیست که برای حمل بار به یک شهر دیگر یک ماشین گرفت و با هزینه‌ای زیاد بار را ارسال کرد. شرکت‌های باربری خرده بار را از مشتریان خود تحویل می‌گیرند به‌محض اینکه حجم مجموع بارهای مشتریان به‌اندازه ظرفیت یک ماشین شد، ماشین بارگیری می‌شود و به مقصد موردنظر ارسال می‌شود. بار در مقصد تخلیه می‌شود و در تا زمانی که گیرنده برای تحویل بار مراجعه کند محموله خرده بار در انبار باربری نگهداری می‌شود.

انواع باربری خرده بار

گروپاژ یا خرده بار اغلب به دو شکل انجام می‌شود:

۱- خرده بار انباربه‌انبار: رساندن بار به انبار باربری" جمع‌آوری بار سایر مشتری‌ها " تخلیه در پایانه بار استان مقصد یا جایی در مسیر خودرو است. زمان تحویل از دو روز تا یک هفته است.

2- : خرده بار درب به درب؛ خودروی باربری بار را از درب منزل یا شرکت فرستنده تحویل میگیرد و آنرا تا درب شرکت یا منزل گیرنده می رساند. خودرو مورد نظر معمولا بار یک یا دو مشتری دیگر را نیز حمل میکند. تحویل به مقصد این سفارش حداکثر 24 ساعت زمان می برد. بهترین نوع سفارش باربری برای کالاهایی نظیر ماشین لباس شویی و ظرف شویی، کاناپه ، موتور سیکلت، یخچال و هر نوع دستگاه یا بار دیگری در ابعاد وسایل مذکور ، سفارش خرده بار درب به درب است چراکه با نصف هزینه سرویس دربست میتوانید در زمان نسبتا کوتاهی بار خود را تحویل بگیرید.

برای ارسال خرده بار به چه نکاتی باید توجه کرد ؟

اعتبار باربری، تعداد مشتریان و میزان تجربه عوامل مهمی هستند که در حمل خرده بار اهمیت بسیاری دارند. میزان اعتبار و حسن شهرت یک باربری نکته مهمی است که تعیین می کند شما میتوانید بار خود را به یک باربری بسپارید.

حال شما فرض کنید ارزش بار شما ارزش چند میلیون‌تومانی دارد و شما باید بار خود به باربری تحویل دهید و منتظر بمانید تا بار به مقصد و گیرنده برسد. درصورتی‌که بار شما نزد یک باربری مطمئن باشد با خیال آسوده صبر می‌کنید و در غیر این صورت باید با استرس این زمان را سپری کنید. باربری‌های مطمئن بار شما را بیمه و گارانتی می‌کنند و درصورتی‌که بار شما طی فرایند بارگیری، ارسال بار، تخلیه و یا انبارداری آسیبی ببیند خسارت را به شما پرداخت خواهند کرد.

زمانی که باربری تعداد مشتریان خرده بار زیادی داشته باشد می‌تواند برنامه ارسال خود را به‌صورت منظم و با زمان‌بندی مشخص به مشتریان اعلام کند و این موضوع سرعت ارسال را به شکل قابل‌توجهی بالا می‌برد. همان‌طور که در ابتدای مطلب بیان شد برای ارسال بار لازم است بار ماشین تکمیل شود و وجود مشتریان باعث می‌شود زمان تکمیل بار ماشین کاهش یابد.

نتیجه‌گیری:

کارشناسان ایران ترابر برای آگهی بیشتر صاحبان بار و شرکت‌های حمل‌ونقل باربری و همچنین رانندگان خود به بررسی خرده بار پرداختند. ارسال کالا به روش خرده بار مزیت‌های بالقوه‌ای در پی دارد. ازیک‌طرف، هزینه‌های حمل‌ونقل برای صاحبان کالا یا شرکت‌های حمل‌ونقل به‌مراتب کم‌تر می‌شود. از طرف دیگر، استهلاک وسایل نقلیه به حداقل می‌رسد، در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود. امیدواریم بیان این مطلب برای کاربران ایران ترابر مفید و آموزنده باشد.

افزودن نظر

نظرات