Latest News

توصیه‌های مهم رانندگی در تابستان

فصل تابستان به دلیل افزایش ناگهانی دما از فصل‌های سختی است که برای رانندگان مشکلاتی را به همراه می‌آورد. در این فصل لازم است رانندگان به‌خصوص کسانی که ماشین سنگین دارند مراقبت‌های بی‌شماری را مدنظر قرار بدهند تا بتوانند سفر خود را در جاده‌ها به‌سلامت به پایان ببرند. گرم‌شدن هوا علاوه بر ایجاد خطراتی برای سلامتی رانندگان باعث خراب‌شدن برخی از قطعه‌های اتومبیل می‌شود. در این زمان می‌شود با رعایت برخی از راهکارها خطرات را کاهش داد. برای همین در این مقاله کارشناسان سامانه اعلام بار هوشمند ایران ترابر قصد دارند به توصیه‌های مهم رانندگی در تابستان بپردازند که می‌تواند سلامت شما در سفرهای تابستانی را تضمین کند. پس اگر شما و یا نزدیکانتان از رانندگان خودروهای باری و تجاری هستند در ادامه همراه ما باشید.

حفظ سلامت رانندگان کامیون در تابستان

نوشیدن  آب فراموش نشود

تقریباً همه می‌دانند که نوشیدن آب چقدر برای سلامتی تمام افراد مهم و ضروری است. بخصوص افرادی مانند رانندگان که در تابستان بیشتر از همه در معرض مستقیم نور آفتاب هستند. گرما سبب تعریق بسیار شده و آب بدن شما را کم خواهد کرد رانندگان کامیون باید حداقل روزی دو لیتر آب بنوشند.  پس همیشه همراه خود به میزان کافی آب همراه داشته باشید.

از کرم ضدآفتاب استفاده کنید

در تابستان نور آفتاب با شدت بیشتر و اشعه‌های مضر از شیشه جلو به طور مستقیم به‌صورت رانندگان می‌تابد و باعث سوختگی پوستشان می‌شود برخی افراد پوست‌های حساسی دارند که علاوه بر پوست صورتشان دستانشان نیز هنگام رانندگی دچار سوختگی می‌شود  برای همین قبل از شروع سفر حتماً از کرم‌های دارای SPF  و یا همان کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید تا در ادامه راه دچار مشکلات پوستی نشوید.

به‌سلامت چشمانتان اهمیت دهید

چشم‌ها سرمایه‌های اصلی رانندگان  هستند و سلامتشان ایمنی شما را تضمین می‌کند پس باید از آن‌ها به بهترین شکل ممکن محافظت کنید.

برای اینکه چشمتان آسیب نبینند حتماً علاوه بر روزهای آفتابی باید در روزهای ابری هم  از عینک‌های خوب و مناسب استفاده کنید.

نور مستقیم می‌تواند باعث تحریک چشمانتان شود و همین امر امکان خواب‌آلودگی را افزایش می‌دهد  برای همین استفاده از عینک‌آفتابی پلاریزه با محافظ اشعه ماورا بنفش در تابستان و تمامی فواصل و در طول روز برای رانندگان در توصیه می‌شود.

به‌اندازه کافی استراحت کنید

استراحت‌های منظم در طی مسیر می‌تواند از برخی حوادث ناشی از خستگی جلوگیری کند. گاهی اوقات بهتر است برای هوشیار نگه‌داشتن خودتان نیز در توقفگاهی  مناسب نگهدارید و در اطراف  ۵ دقیقه پیادروی داشته باشید.

ماندن در جاده‌های پر ترافیک و در دست تعمیر را پیش‌بینی کنید

در ماه‌های تابستان کارهای تعمیرات جاده‌ای بسیاری انجام می‌شود که ممکن است باعث شود شما دیرتر به مقصد برسید پس دراین‌خصوص باید به چند نکته توجه داشته باشید اول اینکه صبور باشید، آهسته‌تر برانید و مراقب حضور راهداران باشید.

همچنین در این فصل جاده‌ها به دلیل سفرهای تابستانی بسیار شلوغ‌تر از هر فصل دیگری است و همیشه شما باید به فکر مسیر دیگری باشید تا از مواجهه شدن با ترافیک‌های سنگین و ماندن در گرما عصبی نشوید.

آماده‌سازی کامیون برای فصل تابستان

 

چک‌کردن باد تایرها

کنترل‌کردن فشار باد تایرها باید در هر فصلی انجام شود؛ ولی کنترل این فشار در تابستان از ایجاد مشکلات برای تایرها جلوگیری می‌کند. درصورتی‌که تایرها دچار مشکلاتی از قبیل بالانس نبودن، پرباد و یا کم‌باد بودن و فرسودگی باشند، رانندگان را به‌خصوص در تابستان با خطراتی مواجه می‌کنند. ترکیدگی ناگهانی لاستیک از جمله عواملی است که به‌وفور باعث رخ‌دادن حوادثی همچون فوت راننده و سرنشین می‌شود. به همین دلیل بهتر است همة افرادی که در جاده‌ها حرکت می‌کنند پیش از سفر باد لاستیک را تنظیم کنند.

استفاده از سایبان برای خودرو

از دلایلی که باعث ایجاد مشکلاتی برای لوازم‌یدکی انواع خودروها مانند لوازم یدکی کامیون می‌شود، تابش مستقیم نور خورشید است. به دلیل قدرت نور خورشید امکان رنگ‌پریدگی قطعات در درجة اول از دیگر عوامل بیشتر است. این اتفاق باعث می‌شود قیمت اتومبیل بسیار کم شود. استفاده از سایبان به‌خصوص در زمان پارک اتومبیل بسیار ضروری است.

تعویض روغن و فیلتر روغن

روغن برای اتومبیل از جمله لوازم ضروری است. روغن و فیلتر آن باید به‌صورت دوره‌ای چک شده و در صورت نیاز تعویض شود. دفترچه راهنمای خودروهای مختلف برای مراقبت از آن از جمله تعویض روغن شرایط را به‌وضوح درج کرده‌اند. اغلب اتومبیل‌ها بعد از 4800 کیلومتر باید روغن جدید دریافت کنند.

چک‌کردن تسمه و شیلنگ‌ها

خنک نگه‌داشتن موتور از موارد ضروری در تابستان است. پیش از اقدام به چک‌کردن رادیاتور و کولر بهتر است تسمه و شیلنگ‌ها را چک کنید. ورود و خروج آب به داخل موتور توسط شیلنگ‌ها انجام می‌شود به همین دلیل بهتر است از سالم‌بودن آن اطمینان حاصل کنید. تسمه‌ها نیز با چرخاندن فن به خنک‌شدن سیستم کمک می‌کنند. با پاره شدن شیلنگ‌ها و تسمه‌ها رادیاتور جوش آورده و اتومبیل در بین راه خاموش خواهد شد. درصورتی‌که شیلنگ‌ها نرم و انعطاف‌پذیر باشند در فرایند الکتروشیمیایی پوسیده می‌شوند. این فرایند باعث خوردگی شیلنگ از داخل آن می‌شود. در جایی که شیلنگ به‌وسیلة بست رادیاتور یا موتور متصل می‌شود از بخش‌های آسیب‌پذیر است. چک‌کردن تسمه‌ها و شیلنگ‌ها از جمله کارهایی است که باید در فصل تابستان انجام شود.

تعویض فیلتر هوا

در عرضة لوازم‌یدکی انواع اتومبیل‌ها مثلاً از مهم‌ترین قطعات فیلترهای هوا هستند که نیاز به تعویض دوره‌ای دارند. فیلترها بعد از مدتی پر کلوخ و ذرات ریزگرد و غبار می‌شوند. درصورتی‌که به‌موقع فیلترها تعویض شوند مصرف سوخت به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. بهتر است در صورت حرکت‌دادن اتومبیل در جاده‌ها خیلی سریع‌تر فیلترها تعویض شوند.

چک‌کردن رادیاتور و سیستم خنک‌کننده

میزان گرما در اتومبیل‌ها با محدودیت روبه‌رو است. موتورهای احتراقی درون‌سوز تا 93 درجه ی سانتی گراد کارایی دارد ولی در صورتی که موتور داغ شود قطعه های فلزی که در موتور وجود دارند داغ شده و با هم مخلوط می شوند. این اتفاق باعث می شود موتور دچار مشکلاتی شده و مخارج زیادی را روی دست رانندگان بگذارد. با استفاده از ضد یخ، شیلنگ، پمپ، ترموستات و فن سیستم هوشمند خنک کننده ی اتومبیل ها به کار می افتد. در صورتی که مواردی مانند شیلنگ های ترک خورده، نشتی در رادیاتور، بست شل و کم شدن مایع خنک کننده چک نشود امکان ایجاد مشکلاتی از قبیل جوش آوردن و از کار افتادن موتور وجود دارد.

چک‌کردن ترمزها

هوای داغ تابستان  می‌تواند باعث بریدن ترمز یا کاهش اصطکاک بشود، چون اجزاء تشکیل‌دهنده ترمز نمی‌توانند گرمای اضافی را جذب کنند. همیشه قبل از حرکت ترمزها را چک و اطمینان حاصل کنید به‌درستی کارشان را انجام می‌دهند.

نتیجه‌گیری

برای سفر در فصل‌های مختلف سال امکان به‌وجودآمدن مشکلات متعددی برای رانندگان وجود دارد. فصل‌های گرم سال به دلیل بالابودن درجة حرارت اتومبیل و رانندگان را دچار مشکلات عدیده‌ای می‌کند. به دلیل لزوم کاربرد سیستم‌های سرمایشی در اتومبیل‌ها بهتر است در این فصل عدم خرابی این سیستم‌ها چک شود؛ بنابراین کارشناسان سامانه اعلام بار هوشمند ایران ترابر توصیه می‌کنند رانندگان تجهیزات لازم مانند داروها و دیگر ملزومات مربوط به گرمازدگی را با خود به همراه داشته باشند.

                     

افزودن نظر

نظرات